Jak vybrat správný stan
Okolností při výběru stanu je nespočet. Hned první věc, nad kterou je důležité se zamyslet je, komu, kde a jak bude stan sloužit. Jinou cenu bude mít stan určený do extrémních nadmořských výšek v nehostinných podmínkách pro zkušeného horolezce, než stan desetiletého dobrodruha postavený na zahradě vedle domu. Další důležitou věcí je jeho kapacita, od které se odráží také hmotnost stanu ve sbaleném stavu.
Každý by si svůj výlet zkazil, pokud by musel nést několik kilometrů daleko sedmikilové monstrum. Proto stany určené pro dvě až tři osoby by neměli přeNkračovat čtyřkilovou hranici. Jednoduše se dají na trhu sehnat stany akce stanovené pro jednu osobu s hmotností menší než jeden kilogram. Voděodolnost je důležitý faktor jehož zanedbání by nás mohlo dříve či později velmi mrzet. Ta se uvádí na dvou částech stanu, kterými je podlážka a tropiko. Podlážka by se měla pohybovat kolem 10 000 mm a tropiko by nemělo být pod 3000 mm. Také jistě v přírodě oceníte stan, jehož montáž nebude nijak náročná nebo zdlouhavá.
Jak prodloužit životnost
Ať už do stanu investujeme jakoukoliv částku, tak rozhodně nechceme, abychom za půl roku kupovali nový. I když se životnost nedá předem určit, není vůbec těžké ji prodloužit správným zacházením. Už při koupi je dobré pozastavit se nad použitými materiály. Pro příklad tyče držící konstrukci stanu jsou lepší duralové než laminátové, které čas od času prasknou.
Velmi často přehlížený fakt je, že stan se nikdy nesmí sbalit, dokud není zcela vysušený. Narychlo sbalený mokrý stan začíná zapáchat a později také plesnivět. Kontrola stanu od jeho poškození je neodmyslitelnou součástí správného zacházení. Každý problém je nutné co nejdříve odstranit. Malá díra se bude postupem času zvětšovat, až se z ní stane důvod pro vyřazení stanu. Opláchnutí stanu od různých nečistot mu jen prospěje. Pravidelná impregnace zase bude mít skvělý účinek pro jeho voděodolnost.